Výcvik psa

Napsal 7psu.bloger.cz (») 22. 7. 2015, přečteno: 2153×
vycvik-psa.jpg

Chcete svého psa cvičit formou odměn za správné, žádoucí chování, namísto trestů za chování nežádoucí? Ano, chceme vás to naučit správně. Klikrtrénink pro Vás jako stvořený. Co to je?

Vědecký experiment a výcvik psa

Velmi známý je experiment Pavlova, kdy psi automaticky začali slintat, když uslyšeli zvonek, protože věděli, že to je signál blížícího se krmení. Podobně funguje i výcvik psa pomocí klikru. Klikr je malá krabička, která po promáčknutí vydává specifický zvuk. Tato výcviková pomůcka se používá k pozitivnímu upevňování, vychází z podmíněných reflexů psa. Pokaždé, když pes zareaguje správně, splní náš povel, zmáčkneme klikr a dáme mu odměnu. Snadno si tak spojí zvuk klikru nejen s odměnou, ale i se správnou reakcí. Výhoda klikru je možnost bleskově zareagovat. Pokud chválíme hlasem, chvíli to trvá, než vyslovíme nadšeným tónem „to je hoooodný pejsek“, zatímco kliknutí na klikr netrvá ani sekundu. Správně načasovaným kliknutím pochválíte přesně ten okamžik, který chcete.

V čem je klikr užitečný

I když se klikr řadí k tzv. pozitivním metodám výcviku, snadno se s ním dá odstranit problémové chování. Dá se s ním postupem času zvládnout utíkání za zvěří, odpoutání pozornosti, odnaučit štěkání a další věci. Jako u každé výcvikové metody i zde je potřeba hodně trpělivosti a tréninku. Není to metoda úplně snadná, ale pro psy je srozumitelná, můžete si při ní užít mnoho zábavy. Vždy je potřeba postupovat od nejjednodušších cviků, postupně přidávat obtížnější a stupňovat své požadavky na psa. Tato metoda se dostala už i na cvičáky, jestliže chcete s klikr tréninkem začít a nevíte, jak na to, určitě najdete ve Vašem okolí výcvikáře zabývajícího se právě výcvikem pomocí klikru. Pro začátek je nejvhodnější nastudovat si příslušnou literaturu, knížek bylo na toto téma napsaných dost, jistě si vybere tu, která se Vám bude nejvíce zamlouvat.

Výsledky především!

Ptáte se, v čem je ten klikr tak výjimečný? Vydává stále ten samý zvuk a o to jde, ať už jste zvyklí psa chválit pohlazením, hlasem, či pamlskem, nikdy nemáte stejný tón hlasu, ani nepohladíte na stejném místě, zatímco kliknutí klikru je pořád stejné, proto se s ním dá během krátké doby výcviku dosáhnout skvělých výsledků, chce to jen trochu cviku a správné načasování kliknutí, které je nejlepší se naučit přímo od někoho zkušeného. Zaujala Vás tato výcviková metoda?

Štítky: pes, psí řeč, výcvik
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a pět