Rýma u koček a její léčba

Napsal 7psu.bloger.cz (») 9. 6. 2015, přečteno: 1917×
kocici-nemoci.jpg

Infekční rhinotracheitida je velmi časté a rychle se šířící virové onemocnění horních cest dýchacích. Co je skrývá pod tímto odborným názvem? Laicky se této nemoci říká kočičí rýma. Konkrétně tedy rýma vyvolaná herpesvirovou infekcí. Ohrožené jsou hlavně chovy s větší koncentrací zvířat a se špatnou zoohygienou, kočičí rýma je nebezpečná pro koťata, anebo dospělá zvířata s jinou nemocí oslabující imunitní systém jako je kočičí AIDS či virová leukémie koček.

Kdo za onemocnění může?

Původcem infekční rhinotracheitidy je herpesvirus označovaný FHV-1. Nemůže se jím nakazit pes ani člověk, pouze kočkovité šelmy. K infekci dochází po kontaktu s nakaženým jedincem nebo s výměšky z jeho dýchacích cest a z očí. Virus se šíří ale i chovatelskými pomůckami či pouhým oděvem ošetřovatele. Největší riziko přenosu představují tzv. asymptomatičtí nosiči, což jsou zvířata, která nevykazují žádné příznaky onemocnění, avšak vylučují virus a nekontrolovatelně ho šíří.

Projevy rýmy u koček

Jak se rhinotracheitida projevuje? Nejprve začne být kočka apatická a bude odmítat přijímat potravu. Přidává se kýchání, nejprve vodnatý, později hnisavý výtok z očí a z nosu, nastupuje horečka. Časté je postižení očí, dochází k zánětu spojivek, který se projevuje mhouřením očí, světloplachostí, slepováním víček až výhřezem třetího víčka. Také v tlamičce se mohou tvořit afty či vřídky. U březích koček nakažených kočičím herpesvirem dochází k potratům, nebo koťata hynou po narození. Rýma však není typická jen pro herpesvirovou infekci, způsobuje ji i kalicivirus či chlamydie.

Péče o nemocné zvíře

Specifická léčba není, můžeme použít pouze podpůrné prostředky, které uleví od nepříjemných příznaků a podpoří imunitní systém, aby si sám s infekcí poradil, podobně jako u lidské virózy, odborně se tomu říká symptomatická léčba. Na místě je uvolnění dýchacích cest – odsávání sekretu, čistění nozder, podáváme infuzní roztok do žíly a snažíme se, aby kočka začala sama přijímat potravu. Nesnažte se nemoc zvládnout sami doma, navštivte veterinárního lékaře, který může kočičce dát i antibiotika, pro zabránění propuknutí sekundární bakteriální infekce.

Jak na prevenci

Spolehlivou prevencí je vakcinace. Vakcinace nezpůsobí, že se zvíře nemůže nakazit, jak si mnoho lidí myslí, ale vakcinované zvíře je na infekci tímto virem připravené, tím pádem se u něj onemocnění projeví jen v lehké formě a nijak závažně ho neohrožuje.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a nula