Psí řeč

Napsal 7psu.bloger.cz (») 13. 5. 2015, přečteno: 1508×
psi-pohled.jpg

Taky se často při pohledu do těch dojemných psích očí ptáte: Proč se na mě zase tak dívá? Zase chce pamlsek? Nudí se a chce si hrát? Copak potřebuješ tentokrát? Japonští vědci našli na tyto otázky společnou odpověď. Zdá se, že konečně rozlouskli tajemství „psího pohledu“. Nejde podle nich o žádný požadavek, ani chuť mlsat. Jde jen o jejich potřebu vyjádřit vám své city, své sympatie a svou náklonnost.

Důvod je zkrátka zcela prostý – vyjadřují tak svou lásku k vám.

Studie zveřejněná v časopise Science vyvrací léty zažitý předpoklad, že neodolatelné „psí oči“ čtyřnozí chlupáči k svému pánovi vysílají z pouhé potřeby jídla nebo touhy po pamlsku. Japonští vědci nyní tvrdí, že pes si své vztahy vytváří na stejném hormonálním základě, na jakém vzniká pouto mezi matkou a dítětem. I za jejich láskyplný pohled může hormon oxytocin.

Hormon lásky a důvěry

Už ve škole nás učili, že bychom se žádnému zvířeti raději nikdy neměli dívat přímo do očí, protože to bude považovat za hrozbu. Naopak lidem se do očí dívat zpříma musíme, protože to upevňuje vzájemnou důvěru. A důvěra je naprosto nezbytná pro vytváření vztahů, ať už v osobním či pracovním životě. A na kvalitě těchto vztahů pak závisí i náš úspěch v jednotlivých oblastech našeho života.

Někteří z vás se možná ještě ve škole také učili, že má i přímý a silný vliv na láskyplné pocity člověka, jako je například právě důvěra, láska, starostlivost a něha, má hormon oxytocin, který je naprosto nezbytný pro zdravý základ všech kvalitních a kladných vztahů mezi lidmi. A právě tento hormon ovlivňuje nejen mnoho aspektů v chování člověka (rodičovské chování, odpovědi na stres, paměť a schopnost učení, dokonce i vznik a léčení zhoubných nádorů), ale také právě chování psů.

Pomocník v boji proti rakovině

Je to podobné jako u matek, které již od jejich narození nastavují dětem svoji tvář, aby tak docílily co nejněžnějšího kontaktu s novorozencem a uspokojily tím svou i jeho touhu po mazlení. Tím totiž zároveň podvědomě posilují i vznik silné životní vazby. Vše tak nevědomky činí díky účinkům oxytocinu, a čím více tak činí, tím více tohoto hormonu vyplavují. Jeho hladina v těle se zvyšuje zároveň s vyvoláváním stále větších pocitů něžnosti a lásky.

Také u psů vyšší hladina tohoto hormonu vyvolává láskyplné pocity vůči svému pánu a dává to najevo při pohledu do jeho očí. Tým japonských univerzitních veterinářů, který prováděl výzkum právě na dvojicích pán a pes, měřil hladinu oxytocinu během intenzivního očního kontaktu u obou členů dvojice a dospěl k jednoznačnému názoru, že zvýšení hladiny oxytocinu u psů může ovlivnit také jeho nárůst u lidí.

Což je velmi dobrá zpráva pro všechny majitele psů, zejména fen, neboť oxytocinu v průběhu života lidské tělo vyplavuje stále méně a méně. Což můžete ovlivnit právě větším kontaktem se svým psem. Mazlení s ním tak bude mít blahodárný účinek nejen pro vaši duši, ale i pro posílení imunity proti vzniku rakoviny. Oxytocin má totiž, jak jsme již zmínili dříve mimo jiné také silné proti rakovinotvorné účinky.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a pět