Psí olizování

Napsal 7psu.bloger.cz (») 15. 5. 2015, přečteno: 2362×

„Fuj, nenech se tím psem olizovat,“ kdo z nás alespoň jednou za život neslyšel z úst rodičů či prarodičů tuto větu? A nemusela být adresována zrovna nám, ale třeba našim kamarádům, dětem…

Není divu. Pes nejen očichává, ale i olizuje všechno možné, včetně silně odpudivých věcí. A může na nás tedy přenést i lecjaké bacily. Nebo nemůže?

Psí olizování coby probiotikum?

Američtí vědci z University of Arizona podle zprávy Blesku.cz z poloviny dubna letošního roku, se v těchto dnech snaží získat dostatek dobrovolníků, aby mohli prokázat teorii, podle které psí olízování zvyšuje lidskou imunitu podobně jako probiotika.

V lidském trávicím systému jsou stovky různých bakterií, které organismu buď pomáhají lépe trávit potravu nebo mu naopak škodí. Příjem potravin obsahující probiotika pak díky nim působí pozitivně právě na  tvorbu těch užitečných bakterií. A psí olíznutí má mít podle amerických výzkumníků na lidský organismus podobný vliv.

Některé studie už podle vedoucího skupiny prokázaly, že psi posilují imunitní systém dětí a snižují riziko astmatu a alergií. Tým dr. Charlese Raisona se nyní navíc chystá prokázat, že psí olizování má v zásadě stejné účinky na zdraví člověka jako jogurt.

Léčivé psí sliny

Lidé už od nepaměti považují psí sliny za léčivé. Naši předkové si od psů nechávali dobrovolně lízat rány a věřili například, že psi jsou schopni neomylně svým čichem rozpoznat závažnost lidské nemoci.

Psí sliny opravdu obsahují desinfekční látky, které působí zároveň protizánětlivě a urychlují hojení.  Přesto psí tlamu coby živou lékárnu nedoporučují. Psí sliny rozhodně nejsou sterilní, jako klasické desinfekční prostředky zakoupené v lékárně. Navíc mohou obsahovat zárodky mnoha nebezpečných bakterií,  které jsou sice pro psa neškodné, ale člověku mohou způsobit vážné problémy.

A konečně ani psi samotní nejsou imunní vůči nebezpečným infekcím. Samotné sliny je proti případné nákaze neuchrání. Lízat sám sebe by se proto při zranění neměl nechat ani samotný pes. Lépe je v tomto směru důvěřovat přípravkům moderní medicíny.

Psi jsou užiteční i jinak

Přesto psům nelze upřít mnoho jiných zásluh, které mají zcela zásadní a blahodárný vliv na lidský organismus, i když nejsou doslova zázračné. Sehrávají důležitou roli při canisterapii, pomocné terapie, která využívá pozitivního působení psa ke zlepšení zdravotního stavu zejména malých nebo stárnoucích pacientů.

Velkou předností psů je totiž bezpochyby silný pozitivní vliv na lidskou psychiku. Ale je toho víc. Například pohlazení jejich hebkého kožíšku snižuje krevní tlak, nutné procházky při venčení nutí k pohybu a další aktivitě i silně obézní či jinak zcela pasivní jedince, někteří ze psů dokonce dokáží rozpoznají blížící se záchvat u epileptiků a včas před ním varovat.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a pět