Psí nemoci Vzteklina

Napsal 7psu.bloger.cz (») 13. 5. 2015, přečteno: 1352×
psi-nemoci_2.jpg

Vzteklina je akutní virové onemocnění postihující všechna teplokrevná zvířata i člověka. Jedná se o letální, tedy smrtelné onemocnění. Jeho původcem je Lyssavirus z čeledi Rhabdoviridae, ten napadá centrální nervový systém a úplně mění chování infikovaného zvířete. I když je Česká republika nyní považována za zemi vztekliny prostou, u psů je očkování proti ní ze zákona povinné.

Zvířecí přenašeči

V přírodě je největším rezervoárem vztekliny liška, v Americe i netopýr. Proto se u nás v letech 1989 až 2009 praktikovala orální vakcinace lišek. Poslední případ výskytu vztekliny byl v ČR zaznamenán u lišky v roce 2002, od roku 2004 máme status země vztekliny prosté. Opětovné zavlečení vztekliny je ale možné, vzhledem ke stále častějšímu cestování se zvířaty do zahraničí.

Projevy onemocnění

Virus vztekliny je vylučován a tedy i přenášen slinami, k nakažení může dojít po pokousání infikovaným zvířetem. Když dojde k nakažení, onemocnění má velmi rychlý průběh a až na pár malých výjimek končí smrtí. U zvířat má choroba většinou 3 stadia:

1)      Stadium počáteční trvá obvykle 1 – 3 dny. Virus se rychle množí a pomalu se dostává do mozku. Za jak dlouho se do něj dostane, záleží i na místě pokousání. U zvířete se začínají projevovat změny chování. Je apatické a dochází k paréze hltanu, nemůže polykat, tečou mu sliny.

2)      Stadium excitační nastupuje velmi rychle po předchozí depresi. Zvíře se stává agresivním, napadá jiná zvířata i lidi, okusuje nebo požírá nepoživatelné předměty např. kamení, objevuje se silné svědění (škrábe se až do masa), divoké zvíře ztrácí plachost. Když máme v přírodě podezření, že se nějaké zvíře chová jinak, než je pro něj obvyklé, je lepší se mu velkým obloukem vyhnout. Toto stadium trvá přibližně 3 dny.

3)      Poslední stadium je stadium paralytické. Zvíře postupně ztrácí schopnost se pohybovat, nejprve ochrnou pánevní končetiny, močový měchýř, konečník a hrudní končetiny. Vše končí pomalou a bolestivou smrtí.

Jak je to u člověka

Pokud dojde k nakažení člověka, průběh je podobný. Dodnes je znám pouze jeden případ vyléčené vztekliny u nevakcinovaného člověka, pár dalších uzdravení bylo u lidí naočkovaných. I přes dnešní dobré možnosti vakcinace a předcházení tomuto onemocnění, ročně na vzteklinu umírá přes 55 tisíc lidí převážně v Asii a v Africe.

V legislativě...

Jelikož je vzteklina velmi závažně onemocnění, váží se k němu i určitá zákonná ustanovení. Povinně je nařízené očkování proti vzteklině všem lidem, kteří byli pokousání psem, kočkou, nebo volně žijící šelmou. Také každý pes, který pokousal člověka, musí být ze zákona majitelem odveden na veterinární vyšetření v den pokousání a poté ještě 5. den.  Všichni psi starší 6 měsíců musí být vakcinováni proti vzteklině, u koček to povinné není.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a nula