Psí nemoci Torze žaludku

Napsal 7psu.bloger.cz (») 13. 5. 2015, přečteno: 1475×
psi-nemoci.jpg

Torze žaludku je závažné a život ohrožující onemocnění. Statistiky uvádějí, že je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině. Jedná se o přetočení žaludku podél své osy. Když se žaludek přetočí, nemůže se jeho obsah pohnout dopředu ani dozadu, tvoří se další plyny a potíže se ještě zhoršují. Dojde k zaškrcení velkých cév, organismus je nedostatečně zásoben kyslíkem, sníží se krevní tlak, dochází k šoku krevního oběhu. Mohou také odumřít části žaludeční stěny. Predisponovaná jsou převážně velká a obří plemena psů s hlubokým hrudníkem (dogy, německý ovčák, irský vlkodav, dobrman, bernardýn, retrívr apod.). Z malých plemen jsou nejčastěji postiženi baseti.

Co onemocnění způsobuje?

Toto onemocnění je způsobeno nesprávným krmením (velké dávky na jedno krmení, mnoho rostlinných bílkovin v krmivu) a nesprávnou technologií krmení. Pes by měl mít po krmení alespoň 2 hodiny klidu na trávení, peristaltika začíná přibližně 20 minut po nakrmení, a pokud vyrazíme se psem hned na procházku, nebo ho začneme trénovat, začátek trávení se oddaluje až na hodiny.

Jak poznat torzi žaludku?

Hlavním a dobře rozpoznatelným příznakem je nadmutí. Žaludek se nachází kraniálně na ventrální straně břicha, tzn. největší nadmutí je za žebry. Břicho se stále zvětšuje, můžeme kontrolovat obvod břicha třeba provázkem. Pes se pokouší zvracet, ale nejde mu to. Když mu dáme napít, buď nepije, nebo se napije a hned to vyzvrací. Pokud pejsek normálně pije, jedná se pouze o dilataci. Nadmutí je velmi bolestivé, pes si nemůže sednout ani lehnout, zaujímá polohy, které předtím nedělal.

Jestliže máme podezření na torzi žaludku, je nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře, nejlépe do dvou hodin od začátku obtíží. Poté se prognóza rapidně zhoršuje, může dojít až k odumření slinivky i sleziny v důsledku nedokrvení. Chirurgické řešení bývá nevyhnutelné.

Jak onemocnění předcházet?

Tomuto nebezpečnému onemocnění můžeme snadno předcházet dodržováním všech zásad správného krmení. Pes by měl jíst v klidu, rozdělíme mu krmnou dávku do několika porcí, po nakrmení omezit pohyb, nekrmit na noc (poslední dávka krmiva by měla být podána do 18. hod, nejvíce případů torze žaludku je zaznamenáno v noci), nekrmit po velké fyzické aktivitě, raději alespoň hodinu počkat.

Další možností prevence je chirurgický zákrok – gastropexe. Jedná se o přišití žaludku ke svalovině břišní dutiny. Doporučuje se preventivně u psů predisponovaných plemen, kteří jsou pravidelně vystavováni velké fyzické aktivitě, nebo v případě, že už pejsek s torzí někdy problémy měl.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a šest