Psí nemoci Psinka

Napsal 7psu.bloger.cz (») 1. 6. 2015, přečteno: 1283×
psi-nemoci_2.jpg

Psinka je vážné virové onemocnění masožravců, z domácích zvířat se může nakazit pes a fretka. Způsobuje ji virus z čeledi Paramyxovirů, příbuzný viru lidských spalniček. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, zvíře se může nakazit kontaktem s nemocným jedincem i pouze s jeho tělesnými výměšky. Virus psinky je vylučován ještě 2 až 3 měsíce po infekci, proto se přibližně jednou za 10 let v psí populaci vyskytne epidemie psinky, dochází k velmi rychlému přenosu nemoci. Poslední taková epidemie v České republice propukla v letech 1990 – 1992 a onemocnělo 40 % psí populace!

Projevy nemoci

Pokud se pes nakazí virem psinky, virus se začne rychle množit v bílých krvinkách, které ho dále roznesou do krčních mízních uzlin, mandlí, ale i do sleziny, sliznice žaludku a střev, do mízních uzlin kolem střev. Až šestý den po nakažení se u psa objevuje zvýšená teplota, která často unikne pozornosti majitele a virus se dál šíří do krve a taky do mozku.

U silného zdravého psa se onemocnění ani nemusí projevit, dokáže se s virem vypořádat sám, infekce do 14 dnů spontánně odezní. U oslabených, mladých, či starých psů ale může choroba propuknout v plné síle, nezřídka končí smrtí. Projevuje se různě, vše začíná hnisavým výtokem z očí a nosu, nechutenstvím, suchým kašlem, který rychle přechází v zápal plic. Častý je zánět střev a žaludku, ten se projeví zvracením, silným vodnatým průjmem. Typickým příznakem je zesílení a popraskání pokožky na polštářcích tlapek a na nose, hnisavý zánět kůže se může objevit i na jiných místech. Jestliže se virus dostane až do mozku, nastupují nervové příznaky jako ztuhlost svalů, křeče, potácivá chůze, ochrnutí. U jednoho psa se nemusí objevit všechny příznaky, spíše má jeden kašel, druhý průjem a třetí postižení kůže.

Léčba psinky

Protože se jedná o virové onemocnění, léčba je jen podpůrná, nemáme lék, který by přímo zlikvidoval virus a zabránil jeho množení. Naštěstí existuje spolehlivá ochrana – vakcinace. Naočkovaný pes se nenakazí, nebo u něj onemocnění proběhne skrytě, bez vážného ohrožení na zdraví. Pro nevakcinované psy jsou k dispozici séra proti psince, ta se dají použít pouze v začátku onemocnění, nebo preventivně u zvířat neočkovaných, která přišla do styku s nakaženým jedincem.

Jak na prevenci?

Snažme se zabránit propuknutí další epidemie psinky, očkujme své psy, je to to nejmenší, co pro jejich zdraví můžeme udělat. Váš veterinární lékař Vám pomůže najít správné vakcinační schéma pro Vašeho pejska. Na přeočkování stačí chodit pouze jednou ročně.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a devět