Pitný režim zvířat

Napsal 7psu.bloger.cz (») 1. 6. 2015, přečteno: 2054×
voda.jpg

Pitný režim zvířat je velmi důležitý. Voda, ač je to možná překvapující, je nejdůležitější živinou ze všech a je nezbytná pro život. Zvíře dokáže přežít se ztrátou téměř všeho tuku a poloviny bílkovin, ale ztráta pouhých 15% vody už znamená smrt. Podíl energie v krmivu určuje jeho energetický obsah nebo energetickou denzitu. Protože voda nemá žádnou energetickou hodnotu, krmiva s vysokou vlhkostí mají obvykle nízkou denzitu.

Kolik vody je zapotřebí?

Pitný režim zvířat je třeba dodržovat. Zvíře by mělo mít stále k dispozici čerstvou vodu. Objem vody, kterou by mělo za den vypít, zhruba odpovídá dennímu energetickému příjmu v kilokaloriích. Obecně se uvádí, že zdravý pes a kočka má denní potřebu vody kolem 50 ml na 1 kg živé hmotnosti, tzn. přibližně půl litru vody pro psa s hmotností deset kilo. Objem vypité vody závisí také na typu krmiva. Konzervované krmivo má vyšší obsah vody než krmiva granulovaná, takže pokrývá větší část denního příjmu vody. Více pijí zvířata krmená granulemi.

Pitný režim v létě

V případě větších ztrát tekutin je potřeba vody i několikanásobně zvýšená. Blíží se léto, teploty pomalu stoupají a stejně jako my i zvířata v teplých slunečních dnech potřebují více pít. Kojící kočka nebo fenka má zvýšenou potřebu příjmu tekutin, stejně tak i zvíře nemocné, se zvýšenou tělesnou teplotou, při vážnějším krvácení, nebo při průjmech, kdy velmi rychle dochází ke ztrátám vody a dehydrataci. Pouze při vytrvalém těžkém zvracení by měla být zvířeti voda odebrána.

Pil váš mazlík dostatečně?

A jak poznat, že zvíře není dehydratované, přijalo dostatek tekutin? Na to je jednoduchý test. Vezměte zvíře za kůži na krku, vytvořte kožní řasu, kterou trochu povytáhnete a po chvíli pustíte. Sledujte, jak se kůže vrací na původní místo. Za normálního stavu se vrátí okamžitě, pokud se nevrátí hned, jedná se o dehydrataci. Čím pomaleji se kůže vrací, tím je stav vážnější. Tato velmi snadná pomůcka může dobře posloužit majitelům zvířat, kteří se svými mazlíčky rádi a často podnikají různé výlety, nebo třeba navštěvují psí výstavy. Můžete si ověřit, kdy je čas na misku s čerstvou vodou, a nemusíte se bát, toto malinké povytáhnutí kůže opravdu není pro psa ani pro kočku bolestivé, či jinak nepříjemné.

Štítky: krmení, kočka, pes, výživa
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a pět