Pes v bytě. Kočka v bytě.

Napsal 7psu.bloger.cz (») 15. 5. 2015, přečteno: 1788×
pes-nebo-kocka_3.jpg

Nedávno jsme na internetu narazili na výsledky pětiletého výzkumu agentury Kaspen/Jung von Matt, týkající se průměrného Čecha. Agentura je sice zveřejnila na svých webových stránkách již v červnu loňského roku, ale nedávno je opět připomněly Hospodářské noviny. Jen trochu v jiném kontextu, než zaujaly nás.

Průměrný Čech?

Průměrný Čech podle studie žije v manželském svazku se dvěma dětmi… A pozor! Domácnost s nimi sdílí i čtyřnohý chlupatý kamarád. Zdá se, že zatímco u lidí, kteří žijí singl, vítězí ve volbě zvířecího společníka jednoznačně kočky, pro děti, pokud je to jen trochu možné, volí rodiče za parťáka psy.

Není divu. Kočky, byť umí být stejně příjemně přítulné jako psi, a dokáží se i nějaké ty kousky při velmi trpělivém cvičiteli naučit, mají v sobě už jednou provždy zakódovaný svůj nezávislý kočičí gen, který je činí nevyzpytatelnými. Jsou samostatné, nepotřebují vaši společnost jako psi a také je nemusíte pravidelně venčit. Na rozdíl od psů téměř všechny velmi rychle pochopí, kde je doma záchod, i když bydlíte v paneláku.

Ale neumí skákat metr vysoko, když se vrátíte domů, byť jste odběhli ven jen na pět minut. Neplatí na ně povely stůj, přines, čekej, fuj, nesmíš, sedni, lehni, ke mně. Neplatí na ně žádné povely. Jen velmi nerady vyráží mimo domov. Zato mají rády své teritorium a v něm se cítí nejlépe, i když vy tam nejste.

To pes se cítí nejlépe tam, kde se zrovna nacházíte vy. Alespoň to jsou postřehy, které dala dohromady při naši nedávné debatě na téma „Kočka nebo Pes“ naše kolegyně, která má právě doma, kromě manžela a dvou dětí obojí - i psa i kočku. Nejprve se jejich domácnost rozrostla o rybičky, pak myši, hada, ještěrky, až jejich rodinná rada dospěla k závěru, že nejlepším živým tvorem, který by s nimi mohl šťastně žít a dělat radost všem, bude kočka. A nejlépe šlechtěná, slušně vychovaná…

A pořídili jsme si kočku...

A tak jednoho dne s nimi v klasickém panelákovém bytě 3 + 1 na sídlišti začal bydlet britský modrý princ Leon. Bohužel, co by šlechtic, netíhl k nadměrnému osobnímu kontaktu. Už jako kotě si držel odstup - více či méně od všech. Od své matky věděl, jak a kam se chodí na záchod, místo pelíšku dal přednost volnému fleku na skříni v dětském pokoji vedle starší dcery a většinu dne prospal. Osobní kontakt vyhledával jen minimálně, většinou, když se večer rodina sešla v obývacím pokoji k nějaké společné hře, nebo jiné aktivitě, a i tak si našel prostor na nějakém vyvýšeném místě v místnosti z těsného dosahu ostatních (žehlící prkno, polička, parapet). Kocour se stal spíše než domácím mazlíčkem pouhým pozorovatelem rodinného dění.

A pak nám přibyl i pes

Po necelých dvou letech, ačkoliv nezávislého šlechtice miluje dosud nejen její čtyřčlenná rodinka, ale i další příbuzenstvo, začal všem lidským členům jejich domácnosti chybět větší, hlubší kontakt s nějakou bezelstnou živou bytostí, která neumí dlouho trucovat, ale naopak umí okamžitě a všechno odpustit, dá bez problémů najevo své momentální pocity a dokáže věrně a trpělivě vedle vás sedět, ať už žehlíte, kreslíte, šijete, pracujete na počítači. Hlavně se s vámi nehádá, neodmlouvá, nediskutuje. Jen věrně a s pochopením naslouchá, jako by rozuměla každému vašemu slovu. Tak kývli na nabídku známých, kterým se při hárání spustila fenka Jack Russell teriéra se sousedovic bíglem, a po dvou měsících, kdy porodila sedm krásných štěňátek, se jednoho z nich ujali.

Pes a kočka a jak to jde dohromady?

Již více než rok tak doma mohou sledovat soužití psa a kočky, kteří spolu údajně umí vyjít mnohem lépe, než dva téměř stejně staří sourozenci. Oni jsou prostě dokonalí, říká s úsměvem kolegyně vždy, když nám v práci dovypráví nějakou zábavnou historku z jejich společného soužití.

A my bychom rádi, protože na sebe jsme už prozradili, že naší velkou životní láskou jsou novofundlanďáci, my bychom rádi zjistili, které plemeno jste si oblíbili vy. Je jedno, jestli žijete s kočkou nebo se psem. Napište nám o nich. Čím vám umí udělat radost, čím vás umí rozesmát nebo naopak - co vás na nich štve a s čím jste se holt museli smířit. My se na oplátku rádi podělíme o naše zážitky a třeba nám tyto informace budou vzájemně nakonec sloužit i k velkému užitku.

Mějte se hezky a my se už teď těšíme na vaše příspěvky.

Štítky: mazlíčci, pes, kočka
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a deset