Pes a kolo

Napsal 7psu.bloger.cz (») 13. 5. 2015, přečteno: 1921×
pes-a-kolo.jpg

Pes a kolo? Lze skloubit dva pojmy pes a cyklistika do jednoho příjemného zážitku? Jistěže ano, jen je třeba se na vše dobře připravit a nic neponechat náhodě. Jízdní kola všemožných značek a zaměření jsou velmi oblíbená jak pro delší cestování, tak pro kratší přesuny a není divu, že cyklisté hledají možnosti jak tuto svou aktivitu spojit se svým psím kamarádem. Rozhodně není bezpodmínečně nutné, aby váš pes zůstával doma, když vy šlápnete do pedálů a vyrazíte na cesty.

Pes, účastník silničního provozu

Pes a kolo je aktivita, při které se více či méně stává člověk i zvíře účastníkem silničního provozu. Co to vlastně znamená? Především to, že dopravní předpisy berou běh psa vedle kola jako přestupek a policisté mohou v takovém případě udělit peněžitou pokutu. Riziko, že pes způsobí dopravní nehodu tady prostě je. Pro bezpečnost vlastní i psa je proto vhodné volit trasy na lesních a polních cestách, kde nejezdí automobily a nehrozí tak velká možnost, že se přihodí něco zlého. Navíc, asfalt na silnici pejskům škodí zdravotně a lesní terén má mnohem menší dopady na zátěž pro polštářky tlapek a rovněž není tak zlý pro psí páteř.

Pro koho není vhodný

Na cyklistický výlet se vydejte jen se psem, který již má ukončen kosterní vývoj (rozhodně tedy ne se štěnětem) a je vycvičený na vaše povely a naprosto vás poslouchá. Pejsek nesmí reagovat na jiné cyklisty, na pěší turisty, na jiné psy či kočky a na případnou lesní zvěř už vůbec ne. Aktivita pes a cyklistika připouští pouze jednu možnost, a tou je klidný a ukázněný běh vedle vašeho kola. Dbejte, aby váš čtyřnohý kamarád běžel skutečně vedle vás, nesmí běžet vpředu, ani vzadu. Psa je možné mít s sebou po čas jízdy na volno nebo na vodítku. Pokud zvolíte vodítko, držte je tak, abyste ho mohli kdykoliv rychle pustit. V opačném případě riskujete, že vás pes stáhne sebou a vy utrpíte nepříjemný pád, který může skončit i vaším vážným zraněním. Vodítko nesmí být napnuté a už vůbec se nenechávejte psem táhnout.

Na co brát ohled

Pes a kolo, je sportovní a cestovatelská aktivita a některé aspekty jsou stejné jako kdybyste šli se psem někam pěšky. V praxi to znamená, že je třeba, aby pán vše přizpůsobil možnostem pejska. Trénovaný a dostatečně velký a silný pes uběhne i čtyřicet kilometrů, ale to se samozřejmě netýká všech plemen. Délku proto stanovte individuálně s přihlédnutím na fyzické možnosti psa. Dělejte pravidelné odpočinkové přestávky a zajistěte dostatečný pitný režim. Během akce by pes neměl běžet ze všech sil, ale jen klusat, proto i rychlost své jízdy tomuto faktu přizpůsobte. Nejlepší čtyřnohý přítel člověka si výlet lépe užije a bude mít z něho radost, když se proběhne na čerstvém vzduchu a nevrátí se domů schvácený tak, že bude sotva plést tlapkami.

Vyrážíme?

Jestliže váš pes ještě zdaleka není pořádně vycvičen, je moc malý nebo prostě vy sami si netroufáte vzít psa ke kolu, nemusíte zoufat. I pro takové případy je řešení. Trh s chovatelskými potřebami nabízí přepravní boxy pro malé pejsky, které se umístí na řídítka kola nebo vozíky pro větší psy, jenž se připevní za kolo. Svého čtyřnohého rodinného příslušníka tak prostě naložíte a bez obav se můžete vydat na cesty, a to bezpečně dokonce i na běžné silnice s automobilovým provozem. Jízdu si ale raději předem vyzkoušejte někde, kde vás nebude nic rušit a pes dostane šanci si na takové cestování aspoň trošku zvyknout. Pes a cyklistika prakticky žádné nepřekonatelné překážky nemá. S agresivními psy se pochopitelně do podobného dobrodružství nikdy nepouštějte.

Tak co, ještě váháte zda vytáhnout kolo a svého psa a společně si užít bezvadnou projížďku někde v lůně přírody? Jen ten, kdo nevyzkoušel, může těžko posoudit výhody a nevýhody. Často se spíše stává, že ten, kdo jednou zkusil, už u toho zůstal. Pes a cyklistika k sobě prostě již dávno neodmyslitelně patří.      

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a dvanáct