Péče o srst na jaře: línání

Napsal 7psu.bloger.cz (») 25. 5. 2015, přečteno: 1871×
pece-o-srst.jpg

Péče o srst na jaře línání? S příchodem jara je hned všechno veselejší, slunce svítí, tráva se zelená a my i naší mazlíčci jsme plni nové energie.  Tohle radostné období s sebou přináší ale i pár drobných nepříjemností. V první řadě se jedná o línání. Nikoho nepotěší chuchvalce chlupů hromadící se na pohovce, na koberci, či v posteli. Mnozí z nás si kladou otázku – lze línání podpořit, nebo urychlit?

Proč zvířata línají?

Línání je fyziologický proces, při kterém se stará srst vyměňuje za novou. Čím dříve se odstraní stará srst, tím dříve také naroste nová, proto je nejlepším receptem na tento „jarní problém“ důkladné a pravidelné kartáčování srsti. Dnes je na trhu mnoho kartáčů i přímo pomůcek na vyčesání staré srsti. U kratší, drsné srsti pomůže trimování (vytrhávání odumřelé srsti), na hodně hustou srst je nejvhodnější použít furminátor, na dlouhou hedvábnou srst postačí obyčejný kartáč. Rada číslo jedna je tedy – česat, česat a česat.

Co mohu udělat pro dobrý stav srsti mého miláčka?

Pro kvalitní srst je nezbytná optimální krmná dávka, dostatek bílkovin a správné vyvážení mastných kyselin, proto se nejen v období jarního línání vyplatí investovat do prémiových krmiv. Pokud není krmná dávka vyvážená, srst bude matná, lámavá, půjde hůře vyčesávat. Línání a celkově stav srsti i kůže lze výrazně vylepšit přídavkem biotinu a zinku, ať už v podobě různých pamlsků obohacených o vitamíny, nebo tabletek. Z mastných kyselin je vhodné zvýšit příjem omega 3 a 6 nenasycených kyselin, které jsou obsažené např. v lososovém oleji.

Dalším skvělým krokem je použití šampónů, kondicionérů a sprejů. Dnes už je mnoho výrobků určených právě pro urychlení línání i usnadnění vyčesávání. Tady jen pozor, protože všeho moc také škodí a časté mytí srsti šampónem může narušit přirozenou mikroflóru kůže, případně pak mohou vznikat kožní infekce. Pokud se s mazlíčkem neúčastníme výstav, mytí srsti šampónem je dostačující 2x do roka, nejlépe právě v období línání.

Na co si dát pozor

S jarem se také zvyšuje počet vnějších parazitů, začínají být aktivní klíšťata, přibývá blech a všenek. Tady je nejúčinnějším lékem prevence. Než vyrazíme na dlouhé procházky do lesů a rozkvétajících luk, je dobré našeho chlupatého kamaráda ochránit přípravkem proti ektoparazitům. Na trhu jsou obojky, spot-on přípravky, nebo i již zmiňované šampóny.

Když nezapomeneme na žádnou z těchto drobností, budeme na jaro připraveni a můžeme si naplno vychutnat první sluneční paprsky. Období línání nemusí být noční můrou, stačí jen věnovat dostatek času vyčesávání, vylepšit krmnou dávku o vitamíny a stopové prvky a zavčasu myslet i na parazity. Nevíte si rady? Obraťte se na náš specializovaný e-shop www.7psu.cz

Štítky: péče, srst, pes, krmení
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a devět