Nevhodné krmení pro vašeho miláčka

Napsal 7psu.bloger.cz (») 13. 5. 2015, přečteno: 1471×
krmivo.jpg

Snažíme se našim domácím mazlíčkům přilepšit a dopřát jim to nejlepší, aby byli šťastní a spokojení. To, co je pro nás výbornou pochoutkou, může být ale pro zvířata nebezpečné. Na co bychom si měli dát pozor? Co patří mezi nevhodné krmení? Někdy jsou majitelé psů a koček až zaskočení, jakých nevědomých chyb se při podávání různých pamlsků dopouštějí. Podíváme se na potraviny, které bychom měli z jídelníčku psů a koček vynechat.

1) Čokoláda a kakao – Čokoláda je pro mnohé lidi až závislostí. Po pozření čokolády zažíváme příjemné pocity, za které může theobromin. Jedná se o alkaloid obsažený v kakau a jeho účinky jsou podobné působení kofeinu. Psi jsou ovšem na theobromin velmi citliví, nedokážou ho dobře odbourávat, a proto je pro ně toxický. Čokoláda může psa i zabít!

2) Čerstvý chléb a luštěniny – Působí nadýmavě a mohou způsobit vážné trávící obtíže, pokud jsou podávány ve větším množství. To samé platí i o kapustě, zelí, květáku apod.

3) Syrová kukuřice a tepelně neopracované obiloviny – Pes ani kočka nejsou slepice, aby mohli jíst syrové obiloviny. Pokud jsou zpracované, pak je vše v pořádku. Do většiny průmyslově vyráběných krmiv pro psy se kukuřice i obiloviny přidávají, někteří pejsci na ně mohou však být alergičtí, nebo je nesprávně trávit.

4) Solené a kořeněné potraviny – Sůl ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami, obzvláště je dobré si na to dávat pozor u starších zvířat a velkých plemen psů. Podávání slané potravy způsobuje nadměrné pití vody, které může vyústit až v nebezpečnou torzi žaludku.

5) Některé druhy ovoce a zeleniny – Hodně pejsků i kočiček chce ochutnat všechno, co jí jejich majitel. Rozhodně však pejskům nedávejte avokádo, vyvolává závažnou otravu. To samé platí o cibuli a pažitce. Česnek obsahuje podobné látky jako cibule (konkrétně se jedná o N-propyldisulfid – pro psy toxický) v menším množství, ale i tak je lepší se mu vyhnout. Pokud pejsek opakovaně jí hrozny či hrozinky, má zaděláno na selhání ledvin. Jedovatá jsou pro něj také rajčata.

6) Mléko – Podávání mléka je nejvíce rozšířený omyl ve výživě. Už naše babičky dávaly kočičkám (i pejskům) misku mléka v dobré víře, že se tím kočka nakrmí, nebo si alespoň pochutná. Ano, pochutná si, mléko kočkám i psům chutnalo a chutnat vždy bude, ale mléčná bílkovina je pro ně jen minimálně stravitelná. Kočka nemá enzymy na trávení laktózy, proto se jí mléko v žaludku srazí a dál se netráví. Není nebezpečné jako ostatní uvedené potraviny, ale u citlivějších jedinců vyvolává průjmy, často spojené i s bolestmi břicha.

Mnohem lepší je dát zvířeti to, co je pro něj přirozené než nevhodné krmení, tedy kus masa, ať už syrového, nebo vařeného, případně pamlsek přímo určený k tomu, aby si zvíře pochutnalo a nemuselo si zbytečně zadělávat na zdravotní problémy.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a šest