Množírny psů a čipování

Napsal 7psu.bloger.cz (») 25. 5. 2015, přečteno: 2016×
mnozirny.jpg

Plošné čipování psů – ano či ne? Komora veterinárních lékařů nedávno znovu prostřednictvím médií otevřela téma povinného plošného čipování psů v Česku. To podle ní bez centrálního registru a povinosti chovatelů zaregistrovat psa ztrácí smysl. Nedostatků v zákonech je ale víc.

Povinnost registrace

„Povinnost čipovat všechny psy by mohla být prospěšná obcím, občanům, útulkům i zvířatům samotným, nedávala by však nejmenší smysl bez centrálního registru zahrnujícího rovněž veškeré dosavadní dílčí databáze. A účast v centrálním registru by musela být uložena chovatelům - každé čipované zvíře by muselo být povinně zaregistrované,“ uvádí veterinární komora ve svém oficiálním stanovisku.

Všeobecná povinnost očipovat všechny psy je však podle ní rozhodnutí politické a v budoucnu bude patrně ovlivněno stanoviskem Evropské komise.

Množírny psů a čipování 

Povinné čipování by mohlo účinně pomoci také při řešení problematiky takzvaných množíren.

Ministerstvo zemědělství přiznává, že legislativa v Česku tento pojem nedefinuje, ale jedním dechem dodává, že stále hledá způsob, jak otázku množíren řešit, aniž by tím byli postiženi řádní chovatelé. Aktuálně se situací zabývá i pracovní skupina, která vznikla v Poslanecké sněmovně a v úterý 14. dubna se jejího jednání zúčastní také zástupce Ministerstva zemědělství.

Zkušenosti z praxe

Organizovaní chovatelé již zkušenosti s čipováním mají, a mají je i veterináři, kteří vydávají pasy.

Podle Českomoravské kynologické uniie by se měla zvýšit i pravomoc Státní veterinární správy při kontrole chovů, aby se kontrolní orgány měly o co opírat v zákonech. Podobně, jako to funguje u hospodářských zvířat.

K TÉMATU Množírny psů a čipování: Aktuální situace v EU
Z hlediska EU není povinnost čipování harmonizována. Například ve Francii je povinnost všechny psy čipovat oficiálně plněna, ovšem hovoří se jen o těch, kdo tak činí. V Polsku se to nepovedlo dotáhnout a na Slovensku se po roce účinnosti od této povinnosti ustoupilo.

Podle pravidel EU musí být nyní povinně označeni čipem pouze psi, kteří cestují se svými pány z jedné členské země do druhé. Zároveň musí mít cestující psi pas. Registr pasů a tudíž i čipů vede Komora veterinárních lékařů. Například ve Francii je povinnost všechny psy čipovat oficiálně plněna, ovšem hovoří se jen o těch, kdo tak činí. V Polsku se to nepovedlo dotáhnout a na Slovensku se po roce účinnosti od této povinnosti ustoupilo.
*Zdroj www.vetkom.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a třináct