
Plošné čipování psů – ano či ne? Komora veterinárních lékařů nedávno znovu prostřednictvím médií otevřela téma povinného plošného čipování psů v Česku. To podle ní bez centrálního registru a povinosti chovatelů zaregistrovat psa ztrácí smysl. Nedostatků v zákonech je ale víc.
Povinnost registrace
„Povinnost čipovat všechny psy by mohla být prospěšná obcím, občanům, útulkům i zvířatům samotným, nedávala by však nejmenší smysl bez centrálního registru zahrnujícího rovněž veškeré dosavadní dílčí databáze. A účast v centrálním registru by musela být uložena chovatelům - každé čipované zvíře by muselo být povinně zaregistrované,“ uvádí veterinární komora ve svém oficiálním stanovisku.
Všeobecná povinnost očipovat všechny psy je však podle ní rozhodnutí politické a v budoucnu bude patrně ovlivněno stanoviskem Evropské komise.
Množírny psů a čipování
Povinné čipování by mohlo účinně pomoci také při řešení problematiky takzvaných množíren.
Ministerstvo zemědělství přiznává, že legislativa v Česku tento pojem nedefinuje, ale jedním dechem dodává, že stále hledá způsob, jak otázku množíren řešit, aniž by tím byli postiženi řádní chovatelé. Aktuálně se situací zabývá i pracovní skupina, která vznikla v Poslanecké sněmovně a v úterý 14. dubna se jejího jednání zúčastní také zástupce Ministerstva zemědělství.
Zkušenosti z praxe
Organizovaní chovatelé již zkušenosti s čipováním mají, a mají je i veterináři, kteří vydávají pasy.
Podle Českomoravské kynologické uniie by se měla zvýšit i pravomoc Státní veterinární správy při kontrole chovů, aby se kontrolní orgány měly o co opírat v zákonech. Podobně, jako to funguje u hospodářských zvířat.
K TÉMATU Množírny psů a čipování: Aktuální situace v EU
Z hlediska EU není povinnost čipování harmonizována. Například ve Francii je povinnost všechny psy čipovat oficiálně plněna, ovšem hovoří se jen o těch, kdo tak činí. V Polsku se to nepovedlo dotáhnout a na Slovensku se po roce účinnosti od této povinnosti ustoupilo.
Podle pravidel EU musí být nyní povinně označeni čipem pouze psi, kteří cestují se svými pány z jedné členské země do druhé. Zároveň musí mít cestující psi pas. Registr pasů a tudíž i čipů vede Komora veterinárních lékařů. Například ve Francii je povinnost všechny psy čipovat oficiálně plněna, ovšem hovoří se jen o těch, kdo tak činí. V Polsku se to nepovedlo dotáhnout a na Slovensku se po roce účinnosti od této povinnosti ustoupilo.
*Zdroj www.vetkom.cz