
Zvířata, stejně jako my, získávají energii z potravy. Obecně lze živinu charakterizovat jako metabolicky užitečnou součást krmiva. Živina může být potravou i jedem, až dávkování rozhoduje o tom, zda se stane jedem, či dokonce lékem, proto bychom měli složení krmiva věnovat zvýšenou pozornost.
Výživa u zvířat
Krmení a výživa se rozdělují na šest skupin. Nejdůležitější živinou ze všech je obyčejná voda. Po ní následují 3 skupiny živin, které poskytují energii. Jsou to sacharidy, bílkoviny a tuky. Poslední dvě skupiny jsou minerály a vitamíny, ty energii neposkytují, přesto mají v organismu velmi důležitou, nenahraditelnou funkci. Jednotlivé živiny jsou potřebné v různých denních dávkách, např. lidé i zvířata potřebují řádově kilogramy vody, ale jen mikrogramy základních vitamínů.
Dále se krmení a výživa rozdělují na esenciální a neesenciální. Esenciální živina je jakákoliv požadovaná živina, která nemůže být syntetizována v organismu (tělo si ji samo neumí vytvořit), a proto musí být dodávána v krmivu. Kočka a pes mají odlišné esenciální živiny, na to je dobré myslet, krmivo pro psa tedy nemůže poskytnout potřebné živiny kočce a naopak.
Zdravá a vyvážená strava našich mazlíčků
V dnešní době hodně lidí dbá na zdravý životní styl, snaží se dávat přednost zdravým potravinám a dobře ví, co je pro jejich tělo nejlepší. Děláme to však stejně i u našich domácích mazlíčků? Čteme etikety na krmivech, vybíráme krmivo ne podle ceny, nebo podle nejvíce propagované značky, ale podle toho co opravdu obsahuje a co je pro zvíře nejlepší? Víme vůbec, jaké Krmení a výživa je potřeba, případně kolik jich mají v potravě přijmout?
Každá z uvedených živin má svou nezastupitelnou úlohu ve výživě, každá má jinou funkci, každá se i jinak tráví. Jednotlivé živiny si podrobněji rozebereme v dalších článcích a pokusíme se odpovědět na výše uvedené otázky, aby výběr správného krmiva nebyl sázkou do loterie, ale krokem ke zdravému a spokojenému zvířeti.