Koupě psa? Ano, miluje jej celá rodina!

Napsal 7psu.bloger.cz (») 1. 6. 2015, přečteno: 2029×
cela-rodina.jpg

Když mladšímu synovi zhruba v devíti letech, po několika vážných průserech ve škole, diagnostikoval psychiatr zcela jednoznačně poruchu pozornosti související s hyperaktivitou, byli jsme z toho mírně řečeno překvapeni všichni. Do té doby znaly naše děti jen vitamíny a kinedryl. A občas jsme jim pomazali kolena mastí od bolesti, když nemohli v noci spát, vydesinfikovali odřeninu po pádu nebo natřeli mastí proti štípancům neznámé hmyzí bodnutí. To bylo vše, co jsme pro ně dosud z lékárny potřebovali. A najednou spousta prášků, které má užívat až pětkrát denně. Byli jsme z toho v šoku.

Pes místo terapie

A jak je u nás zvykem, rozhodli jsme pomoci si i sami nějakou další alternativní cestou. V jeho případě to bylo jednoduché, už nějakou dobu toužil po psu. Tak jsme se rozhodli: pes bude ideální cestou, jak ho naučit větší zodpovědnosti a zklidnit jeho mysl koncetrací na péči o zvířecího kamaráda.

Náhoda k tomu chtěla, nebo osud, že známí zrovna rozdávali do dobrých rukou malé křížence, štěňata s geny Jack Russel teriéra. Otec neznámý. Vzhledem k aktivní povaze našeho syna nás proto vůbec neodradily připomínky známých typu: „Jack Russel teriéra? No jéje, to si užijete. To jsou rapli…“ nebo soucitné: „Teriéři jsou lovečtí psi, potřebují hodně pohybu, ale hlavně mají svéhlavou povahu. Ti se nedají ovládat. S nimi to bude peklo.“

Naopak. My jsme se, blázni naivní, těšili, že aspoň se s ním syn nebude nudit a budou jako jedno tělo, jedna duše. Spletli jsme se.

Pes, nový člen rodiny?

Jak pro koho. Nejen, že se syn venku u domu na sídlišti se psem nudil, ale dobrovolně neměl zájem přebírat za něj jakoukoliv zodpovědnost v případě celodenního venčení a trpělivého vedení k psí poslušnosti.  Najednou zjistil, že se psem už nemůže hrát venku s klukama fotbal, nemůže si hrát na hřišti, nebo jít jen ke kamarádovi na návštěvu, aniž by si položil otázku kam s Lízou? Postupně bylo proto nutné do hlídání psa zapojit celou rodinu.

V případě psího miminka to znamenalo rozdělit služby doslova po hodinách, aby bylo možné Lízu neustále sledovat například kam se po bytě zrovna batolí a při jakémkoliv náznaku, že se bude chtít vyprádnit ji rychle přenést na plínu, nebo s ní utíkat ven před dům. 

Později bylo nutné zavést přesný harmonogram venčení – tedy kdo bude chodit ráno, kdo odpoledne a kdo večer. S ohledem na další koníčky členů rodiny byl proto každý den jiný. Třešničkou na dortu pak bylo sjednotit názor na obsah samotné procházky.

Vzaly jsme to s dcerou do svých rukou...

Zatímco hlava rodiny upřednostňovala pouhou chůzi, syn zase běh. Dámská část rodiny se ukázala být nápaditější. S dcerou jsme nakonec naši fenku Lízu naučily na švihadlo. Nejen že klepnutí dřeva o chodník skvěle funguje dodnes jako píšťalka, ale i její snaha chytnou jeden z jeho konců, když se „plazí“ po zemi se ukázala být pro ni báječná hra, která ji zcela vyčerpá.

Zvláště, když se zkombinuje s povelem sedni, čekej a až po dostatečném odstupu se švihadlo opět spustí na zem s povelem chyť. Líza vždy vystartuje s neuvěřitelnou rychlostí, která teprve po několika opakováních polevuje. Švihadlo se pak následně z kořisti mění v úlovek, který si po zbytek procházky nese jako trofej v tlamě a nezajímají ji ani ostatní psi.

S pomocí rad na internetu a spoustou psích pamlsků jsme Lízu naučili i několika základním povelům jako ke mně, sedni, lehni, dále pak chůzi u nohy, přeskakování nohou, proplétání se mezi nimi při chůzi, válení sudů a podobně.

Ano, patří k nám!

Zázrak se sice nestal, syn je stále z rodiny nejméně zodpovědný, ať už vůči svým školním povinnostem, nebo vůči fence Líze, ale menší změna přece jen nastala. Snaží se. Snaží se s vědomím, že se pes koupil kvůli němu a vlastně my mu s její výchovou a péči o ni pomáháme. A to nám zatím stačí. Navíc jsme získali díky němu dalšího úžasného a dnes už nenahraditelného člena rodiny, který umí každého z nás potěšit tak, jak zrovna potřebuje. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a třináct