Kočičí nemoci a vakcinace

Napsal 7psu.bloger.cz (») 15. 5. 2015, přečteno: 1228×
kocici-nemoci.jpg

Panleukopenie je virové onemocnění s akutním průběhem. Způsobuje ho kočičí parvovirus (FPV). Někdy bývá označované jako kočičí mor, protože se rychle a dobře šíří, virus je velmi odolný, v prostředí zůstává několik měsíců až rok, i přes použití desinfekčních prostředků a může se přenášet i na oblečení či botách. Kočičí virus panleukopenie je podobný virům způsobujícím psí parvovirózu. Kočka se ale nemůže nakazit psím parvovirem a pes se nemůže nakazit tím kočičím. Toto onemocnění není přenosné na člověka.

Nejvíce jsou tomuto viru vystaveny kočky, které žijí venku. Největší citlivost vůči onemocnění je do jednoho roku věku, pro koťata bývá smrtelná. V akutní fázi onemocnění je virus vylučován všemi tělesnými sekrety – sliny, moč, trus. K nakažení dochází při kontaktu s infikovanými zvířaty, jejich výkaly, ale i při pouhém kontaktu s předměty infikovanými virem, to může být miska na vodu, krmivo, oblečení ošetřovatele apod.

Průběh nemoci

Kočičí parvovirus vnikne do těla kočky většinou dutinou ústní, nebo je vdechnut. Nejprve se pomnoží na hltanu a zde přítomných bílých krvinkách. Když už je viru v těle dostatečné množství, pronikne do krve. Přímo v krvi se dál množit nemůže, na to potřebuje dělící se buňky. Ty se nacházejí v kostní dřeni, ve střevní sliznici a v lymfatických orgánech jako je brzlík, slezina, mízní uzliny. Parvovirus narušuje krvetvorbu, odtud i název celého onemocnění. Panleukopenie označuje stav, kdy je v těle málo krvinek všech typů.

Nástup nemoci bývá velmi rychlý. Začíná nechutenstvím, kočka je bez nálady, postupně se přidává horečka a opakované zvracení. Další dny nastupuje úporný průjem, ve kterém najdeme větší či menší stopy krve. Jakmile nastoupí průjem, už není horečka, ale naopak teplota klesá hluboko pod teplotu normální. Průjem má za následek silnou dehydrataci, kočka má zapadlé oči, suchou a matnou srst.

Jak zvíře chránit?

Jelikož je onemocnění virové, neexistuje proti samotnému původci účinný lék. Léčba spočívá pouze v podpůrné terapii, dávají se kapačky k potlačení dehydratace, léky proti zvracení a nevolnosti, antibiotika kvůli zabránění propuknutí otravy krve, vhodné jsou i krevní transfuze. Začne-li se se správnou léčbou včas, přežije až 50% koťat, bez léčby je mortalita (= úmrtnost) kolem 90%.

Nejspolehlivější ochranou proti panleukopenii koček je vakcinace. Alespoň koťata se doporučuje vakcinovat vždy, vakcína proti panleukopenii je součástí všech základních kombinací. Jestliže si necháváte kočičku pravidelně vakcinovat, nemusíte se tohoto onemocnění obávat.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a tři