Kastrace: ano či ne?

Napsal 7psu.bloger.cz (») 8. 7. 2015, přečteno: 2364×
pes-nebo-kocka_3.jpg

Kastrace je mezi majiteli psů i koček hodně diskutovaným tématem, přináší své výhody, ale i určitá rizika. Pro kastraci se můžeme rozhodnout z více důvodů. Tím prvním a zásadním je, když víme, že nechceme od našeho zvířete žádné potomky. Kastrace je také řešením některých zdravotních problémů a do určité míry může změnit povahu zvířete. Kdy je vhodné kastrovat a kdy nikoliv?

Kastrace u psa

Kastrace u psa se doporučuje, pokud chceme utlumit dominantní projevy vůči jiným psům i lidem a zamezit nežádoucímu krytí. Kastrovaný pes nemá tak silné teritoriální projevy, nemá potřebu utíkat z domova. Agresivitu pramenící ze strachu kastrace ovšem nevyřeší. Změna v chování psa se projeví obvykle 2 – 6 měsíců po kastraci. U feny je kastrace nejen prevencí nechtěných štěňátek, ale pomůže vyřešit problémy spojené s háráním i falešnou březostí. Kastrované feny netrpí tolik na nádory mléčné žlázy a vaječníků. Někdy se však kastrovaná fena začne pomočovat a stává se bázlivější, není to však pravidlem. Po kastraci je potřeba psa i fenu krmit speciálním krmivem pro tuto kategorii, protože jinak mají sklony k obezitě.

Kastrace koček

U kocoura kastrace pomůže potlačit projevy samčího sexuálního chování, méně se pak toulá, minimalizuje se značkování teritoria páchnoucí močí, nemá potřebu se prát s ostatními kocoury, dokonce může prodloužit délku života. Vypadá to na samá pozitiva, ale pozor, kastrovaní kocouři často trpí na močové kameny a obecně mají problémy s močením. Kočku kastrujeme, pokud nechceme, aby se jednoho dne vrátila z výletu i s koťátky, nebo chceme potlačit nežádoucí projevy mrouskání a následné frustrace. I zde platí, že kastrovaný kocour i kočka se doporučují krmit krmivem pro kastráty.

Kdy ano a kdy spíše ne?

Někdy kastrace hodně pomůže, jindy spíše napáchá zbytečné škody nejen na charakteru zvířete, ale i na jeho zdraví. U koček bych kastraci určitě doporučila ve všech případech, aby se předešlo jejich nekontrolovatelnému množení. Majitel psa má ovšem nad zvířetem větší kontrolu, proto by se měl nad kastrací svého miláčka důkladně zamyslet, jestli je opravdu potřeba, přece jenom je to docela velký zásah do organismu, tělo pak funguje jinak, než k čemu bylo vytvořeno. A jaký je Váš názor na kastraci? Máte s ní dobré zkušenosti?

Štítky: kočka, pes, veterinář
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a čtyři