Jak vidí kočka

Napsal 7psu.bloger.cz (») 13. 5. 2015, přečteno: 2164×
jak-vidi-kocka.jpg

Jak vidí kočka je otázkou, která zajímá jistě řadu lidí. Říká se, že oči jsou okna do duše. Kočičí pohled patří k jedněm z nejpronikavějších a nejzáhadnějších ze všech. Zažili jste ten zvláštní pocit, když se na vás upřeně zahledí kočka? A jak vlastně kočka vnímá svět pomocí zraku? Dlouhý pohled do očí jí není moc příjemný, bere ho jako výzvu k soupeření, moc často neuhne pohledem jako první, raději nás bude hypnotizovat, dokud to nevzdáme my sami.

Kočičí zrak

Kočka je noční tvor, její oči jsou přizpůsobené spíše na vnímání různých odstínů šedé. To ale neznamená, že by neviděla barevně. Lidská sítnice má tři druhy čípků. Jsou to čípky pro červenou, zelenou a modrou barvu. Kočičí sítnice má jen dva druhy čípků, pro barvu zelenou a modrou. Podle vědeckých výzkumů vidí tedy kočka svět v mnoha odstínech šedé, modré a zelené barvy, červenou by údajně měla vnímat jako žlutou. Ovšem jaké barvy vidí doopravdy, o tom můžeme jen vést dlouhé diskuze. Žádná spolehlivá metoda na prokázání barevnosti vidění bohužel neexistuje.

Kočka v přírodě

V přírodě kočka loví za soumraku a v noci, mají proto dokonalý lovecký zrak. Dokáže zaregistrovat sebenepatrnější pohyb v okolí, když se kořist nehýbe, rychle o ní ztrácí zájem, což jistě všichni majitelé koček potvrdí. Moc už se ale neví, že jsou kočky silně dalekozraké. Jen velmi špatně vidí věci, které mají těsně před čumákem. Kvůli lovení vidí nejostřeji na vzdálenost 2 – 6 metrů. Poměrně zažitá a rozšířená je myšlenka, že kočky vidí výborně i v noci a za tmy. Není to úplně pravda. Kočka vidí za svitu měsíce přibližně stejně kvalitně jako člověk za denního světla, pokud je ale úplná tma, pak stejně jako člověk nevidí vůbec nic. Kočičí oko dokáže odrážet veškeré světelné paprsky. Pomáhá jim k tomu vrstva zvaná tapetum lucidum, funguje jako takové zrcadlo. Proto jim v noci stačí jen minimum světla, aby se mohly pohybovat a lovit. Tapetum lucidum také může za ono pověstné kočičí svítící oko ve tmě.

Kočičí vs. lidský zrak

Kočka má oproti člověku schopnost vidět UV světlo. Co jí to všechno umožňuje vidět, už je jen velmi spekulativní. Tato schopnost je ovšem vědecky prokázána, mají jí i psi jen v menším rozsahu. Co tedy asi ta kočka všechno vidí, když nehnutě hodiny zírá na určitá místa, nebo předměty?

To jak vidí kočka je hodně odlišné od našeho vidění. Nejsou pro ni důležité barvy jako pro nás, mnohem důležitější je pro ni zaregistrovat každý pohyb v okolí a dobře se zorientovat za nočního světla. Jisté však je, že kočičí pohled je a bude pro většinu lidí přitažlivý, ale i záhadný, protože na hodně otázek ještě neumíme s určitostí odpovědět.

Štítky: kočka
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a čtyři