Jak správně krmit psa. Jak správně krmit kočku.

Napsal 7psu.bloger.cz (») 25. 5. 2015, přečteno: 1026×
krmeni-pes-vs-kocka.jpg

Kočka a pes jsou dva zcela odlišné živočišné druhy, mají proto i určitá specifika, na která bychom při jejich výživě a krmení neměli zapomínat. Týká se to složení potravy, ale i způsobu jejího přijímání a trávení. Pojďme se stručně a srozumitelně podívat na to, co je dobré o našich domácích mazlíčcích vědět.

Jak se vyživuje pes

Pes je všežravec, stejně jako jeho předci vlci a kojoti. Pro vlka jsou přirozenou potravou větší kopytníci, ale i hlodavci, ptáci a obojživelníci. Když vlk uloví svou kořist, největší pochoutkou jsou pro něj vnitřnosti, se kterými je přijímán i částečně natrávený rostlinný materiál. Psi jsou v tomto stejní, proto je v pořádku, že většina průmyslově vyráběných krmiv obsahuje obiloviny a rostlinné složky. Pes potravu hltá a ta se dostává do žaludku ve velkých kusech, kde se vlivem trávicích enzymů rychle tráví. Hltání tedy není projevem „nenažranosti“, je to pro psy zcela přirozené. Dospělého psa se doporučuje krmit jednou až dvakrát denně, vše se dále odvíjí od tělesné kondice, stupně zátěže a samozřejmě i plemene a velikosti.

Co žere kočka

Naopak kočky jsou striktní masožravci. Jsou vyvinuty k přijímání 10 – 20 malých porcí krmiva v průběhu dne i noci. Pokud kočka v přírodě uloví kořist, vyhne se pozření rostlinného materiálu ze střeva kořisti. Potřebují větší příjem bílkovin. Pro kočky je na rozdíl od psů esenciální (tzn. že musí být přijímána v potravě) aminokyselinou taurin a ten je obsažen pouze v živočišných tkáních. Přídavek obilovin do krmiv pro kočky není tedy žádoucí. Něco jiného je krmivo se zeleninou, tu kočka potřebuje, aby měla dostatek vitamínů. Kočky jsou velmi citlivé na jakékoliv změny a špatně je snášejí, proto je doporučeno krmit vždy ve stejnou dobu a na nové krmivo přecházet pozvolna. Při výběru vhodného krmiva je dobré přihlížet na to, zda je kočička čistě domácí, nebo chodí i ven, kde si může něco ulovit na přilepšenou. Kastrované kočky jsou náchylné na tvorbu močových kamenů, vyplatí se u nich investovat do krmiv, které jsou sestavené přímo pro tuto kategorii.

Čím rozhodně nekrmit?

Vyvarovat bychom se měli u psa i u kočky podávání zbytků z kuchyně. Hlavně cukrovinky, slaná a kořeněná jídla jim mohou ublížit. Jejich trávicí trakty nejsou uzpůsobené stejně jako ten náš, nemají stejné trávicí enzymy jako člověk, proto je dobré si to vždy uvědomit, než se necháme zlákat tím neodolatelným, potravu vyžadujícím pohledem a smutnýma očima. Poslední rada na závěr – výběr správného krmiva je nejlepším krokem ke spokojenému a zdravému mazlíčkovi. Poradíme Vám rádi na www.7psu.cz

Štítky: krmení, pes, kočka
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a osm