Cestování se psem: v lodi

Napsal 7psu.bloger.cz (») 25. 5. 2015, přečteno: 2183×
pes-v-lodi.jpg

Dnes už nejspíše nikoho nepřekvapí pes v lodi. Své čtyřnohé kamarády bereme s sebou prakticky všude, tak proč by plavba na lodi měla být nějakou výjimkou. Vodácká sezona na řekách České republiky je od počátku jara až do příchodu podzimu, tedy vlastně dost dlouhá. Vodáctví v nejrůznějších podobách se řadí k velmi oblíbeným volnočasovým aktivitám a lze je celkem snadno spojit se společným cestováním se psem.

Psí vodáci

Ať už patříte mezi ty, kteří rádi usedají do lodi a vydávají se na tu či onu řeku nebo jen s oblibou vodáky pozorujete ze suchého břehu, nemohli jste si nevšimnout, že pes v lodi bývá celkem často. Někdy dokonce i jiní zástupci zvířecí říše. Bezesporu tedy jde o moderní trend, na kterém je mnoho pozitivního a nejde jen o fakt, že pes je ve společnosti svého pána rád za každé situace. Zkušení vodáci – majitelé psů - již vědí co a jak a ti, kteří teprve chtějí začít, se v žádném případě nemusí ničeho obávat. Pes v lodi je přesvědčí, že to stojí za to.

Cestování se psem v lodi je velmi příjemným zážitkem. Než se s ním poprvé vydáte na řeku, jezero či přehradu, tak si odpovězte na základní otázky. Je váš pes zvyklý na jiné lidi a psy? Není agresivní? Vydrží delší dobu na jednom místě? Nejde o zbytečnou starost ani samozřejmost. Během pobytu na vodě se zcela jistě budete potkávat s jinými lidmi (ať už na dalších lodích či někde v kempu) a pravděpodobně i s jinými psy. Nemělo by tedy docházet k žádnému vzájemnému konfliktu. Pes by měl rovněž vydržet na jednom místě aspoň určitou minimální dobu. Nebude kvůli němu přirážet ke břehu každých pět minut a navíc, ne vždy je břeh takový, aby se u něj dalo přistát. Určitě nic nepokazíte tím, když si plavbu se psem nejprve někde „nanečisto“ vyzkoušíte. Bohatě k tomu bude stačit malá klidná vodní plocha.

Opatření před vyplutím...

Všichni vodáci ví, že dno lodi bývá vlhké a často je v něm i malé množství vody. Tomu se zabránit nedá a samotné plavbě to nevadí. Cestování se psem v lodi dze však není problém. Jednak samotný tvar dna kanoe není pro pejska na delší sezení pohodlný a navíc být ve vlhku je pro zvíře špatné. Mokrý pes se zakrátko začne třást zimou. Vyřešit proto musíte samotné sedění pro psa. Pro tento účel bude stačit například polystyrén nebo poskládaná stará vesta, která se již nepoužívá. Prostě jde o to, aby váš spolucestující byl odizolován od mokrého dna.

A co na to váš pes?

Je váš pes kliďas nebo s ním šijí všichni čerti? A jak velkého psa chcete na loď vzít? Ne, nejsou to zbytečné otázky, nýbrž velmi praktické dotazy. Málokterý pes vydrží pořád jen tak sedět, zvláště, když ho něco zaujme na vodě či na břehu. Pohyb malého psíka v lodi ani moc nezaznamenáte, ale větší pes už dokáže se stabilitou něco udělat. Reálně zde hrozí převrácení lodi, a to není nikdy příjemné. Čtyřnohý kamarád by se tedy měl předem naučit být v klidu a plavba může proběhnout na jedničku.

Psi od přírody plavat umí a proto většinou nepotřebují další zabezpečení před utonutím. Nicméně mu můžete pořídit psí záchrannou vestu pro aktivity na lodi a vodní hrátky. Dostanou se koupit a disponují jimi i některé půjčovny lodí. Vestu určenou pro člověka mu nedávejte, není šitá na psí tělo a pejsek se v ní stěží pohybuje. Spíše by mu taková vesta působila ve vodě nemalé potíže. Psí vesta má navíc na hřbetě ouško, za které ho můžete snadno chytit a přitáhnout k sobě, zvláště, jestliže vám pes vyskočí z lodi během plavby.

Vyplouváme...

Jak vidíte, cestování se psem v lodi může být docela vítanou variantou cestování po vodních tocích. Tak složité to zase není. A pochopitelně zde platí pravidlo, že je třeba dělat pravidelné přestávky v plavbě, aby se pes mohl vyvenčit, proběhnout, případně v klidu na břehu nažrat a občerstvit. Ostatně, i člověk musí některé své přirozené potřeby konat na břehu. Nezbývá tedy už nic jiného, než popřát příjemnou plavbu jak lidem, tak pejskům a rozloučit se vodáckým ahóóój...

Štítky: cestování, pes
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a dvě